Blog

Biznes w Krakowie

07 grudnia 2022
Korporacje, kongregacje, restauracje
Kraków w ostatniej dekadzie uzależnił się od sektora usług dla biznesu. Jeśli on się z miasta wyniesie, będziemy jak Detroit – słyszymy to w wielu rozmowach z przedstawicielami tych branż.

Sektor BPO, usługi wspólne dla globalnych korporacji, centra badawcze są branżą, która zorganizowała w Krakowie około 100 tys. miejsc pracy. „Sztuczna inteligencja zastępuje proste procesy, a brakuje wykwalifikowanej kadry do badań i skomplikowanych zadań rozwojowych. Możemy zapłacić 40-50 tys. zł miesięcznie, ale w Krakowie nie znajdujemy już ludzi o potrzebnych nam kompetencjach” – słyszymy od zarządzających kluczowymi działami w międzynarodowych firmach.

Wyjadą? Ich centrale wybiorą Indie, Nigerię, albo wrócą do Londynu, bo koszty pracy na poziomie najbardziej zaawansowanych procesów biznesowych są już podobne? A „wklepywaczy faktur” i tak zastępuje powoli sztuczna inteligencja. „Kraków zostanie z niczym.”

Na pewno nie z niczym. Bo Kraków to również ważny lokalny biznes. To rzemieślnicy, restauratorzy, branża turystyczna, przemysł spotkań i tysiące ludzi pracujących w usługach.

Kluczem do rozwoju jest współpraca: między światowymi korporacjami, a miastem, ale też lokalnymi przedsiębiorcami. Tymi tradycyjnymi, z firmami rodzinnymi.

Międzynarodowe korporacje, podobnie jak deweloperzy, powinni wziąć odpowiedzialność za Kraków – tym bardziej, że chcą, ale nie dostali to tego impulsu i szansy. Ten lokalny, krakowski od zawsze biznes taką odpowiedzialność ma w swoim DNA. Słabością ostatnich lat jest brak współpracy między branżami i środowiskami. Nauka, samorząd, międzynarodowy biznes, sektor kreatywny, twórcy gier i przedsiębiorcy Krakowa mają wspólny interes i powinni się do niego podobnie dokładać, wspólnie nim zarządzać. Tym interesem jest zrównoważony rozwój Krakowa.

W Stowarzyszeniu Lepszy Kraków pracujemy nad raportem na temat sytuacji w sektorze międzynarodowych korporacji działających w Krakowie. Nasi eksperci i pracownicy tego sektora wspólnie poszukują ścieżek, które pozwoliłyby na rozwijanie w Krakowie centrów badawczych, które z jednej strony mocno zakorzeniały te firmy w gospodarce Krakowa, z drugiej dawały wysokiej jakości, dobrze płatną pracę.

Międzynarodowe korporacje, lokalny biznes, samorząd, uczelnie. Poszukajmy miejsca do współpracy. Skorzystają wszyscy.

Przejdź do serwisu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Newsletter

Bądź na bieżąco i dopisz się do naszej listy mailingowej.

Chcesz się z nami skontaktować? Wypełnij formularz, zadzwoń lub po prostu przyjdź. Zapraszamy.

Masz pomysł na lepszy Kraków?

Napisz do nas. Pomożemy!