Blog
Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego
Badania Światowej Organizacji Zdrowia prowadzone kilka lat temu wskazują, że co czwarta osoba w
społeczeństwa w jakimś okresie swojego życia przeżywa różnego rodzaju problemy związane ze
zdrowiem psychicznym.
Sprostać wyzwaniom przyszłości
Szkoła, która myśli o przygotowaniu uczniów do wyzwań współczesnego świata, musi umiejętnie wyważać relacje między indywidualizmem i wspólnotowością.
Gdzie jest Kraków w sieci metropolii europejskich
Wiele dyskusji na temat rozwoju Krakowa odbywa się w sferze imaginacji i pustosłowia. Z dużą frajdą spieramy się na temat swoich wyobrażeń, a nie danych opisujących rzeczywistość.
Zrozumienie potrzeb i wspólne działania
Intensywne zmiany demograficzne nie są jedynie specyfiką naszego miasta i regionu. To zjawisko o charakterze globalnym, które stanowi wyzwanie wszystkich europejskich metropolii. By skutecznie stawić czoła nowym zadaniom, musimy zacząć od wzajemnego zrozumienia, empatii i współpracy międzypokoleniowej. Dla dobra Krakowa i nas samych – jej małych i dużych mieszkańców.
Kiedy miasto staje się przyjazne
Wtedy, kiedy spotykamy w nim ludzi gotowych nam pomóc. To oczywiste. Ale także wtedy, gdy w jego funkcjonowaniu odkrywamy czyjeś myślenie o użytkownikach.
Sport dla amatorów wspólnota wysiłek i radość
Choć gołym okiem widać, że Krakowianie stali się bardziej aktywni, to wciąż brakuje nam myślenia o sporcie w wymiarze społecznym.
Dziękujemy+
Dziękujemy za Wigilię dla bezdomnych na Rynku. Dziękujemy za Siemachę i Szlachetną Paczkę. Kapitał społeczny Krakowa ma potencjał większy niż polityczny.
Jestesmy bezradni?
Tomasz Janowski: „Wydawało mi się, że referendum sprzed 8 lat wyczerpało naszą zdolność do autokompromitacji i obnażenia bezradności w tworzeniu wizji rozwoju komunikacji zbiorowej miasta.”
Zdrowe ciało i zdrowy duch
Zdrowie mieszkańców Krakowa to wartość bezcenna. Troska o jego zapewnienie to fundamentalna powinność władz miasta, bowiem zdrowie to kluczowy element jakości życia jego mieszkańców, będący fundamentem rozwoju miasta.
Finanse polskich samorządów
Globalny problem lokalne rozwiazanie
W 2022 roku cały świat został zmuszony do rewizji polityki energetycznej. Problemy z dostawami i rosnące ceny nośników energii, uświadomiły nam ostatecznie krótkowzroczność w polityce bezpieczeństwa energetycznego Europy i niestabilność umów i sojuszy. Przed Krakowem, ale i całą Polską, powiło się szereg wyzwań w tej dziedzinie. Energetyka dla mieszkańców naszej metropolii to przede wszystkim wyzwania ekonomiczne i ekologiczne oraz konieczne zmiany, które wpłyną na losy przyszłych pokoleń.
Uciec od korków
We wszystkich ważnych rankingach najbardziej przyjaznych miast na świecie wygrywają te, których transport jest: szybki, zdywersyfikowany, czysty i zintegrowany.
Kraków potrzebuje nowoczesnych rozwiązań energetycznych. To realne oszczędności, ale też większe bezpieczeństwo na drogach.
Z roku na rok zwiększa się liczba energooszczędnych lamp ulicznych. W najbliższych latach wymienionych zostanie blisko 20 tys. opraw sodowych. Zmiana ta przyniesie rocznie 4 mln zł oszczędności dla budżetu miasta – podały służby prasowe prezydenta Krakowa.
Biznes w Krakowie
Korporacje, kongregacje, restauracje
Kraków w ostatniej dekadzie uzależnił się od sektora usług dla biznesu. Jeśli on się z miasta wyniesie, będziemy jak Detroit – słyszymy to w wielu rozmowach z przedstawicielami tych branż.
Jak mogliśmy na to pozwolić
Kraków jest miastem o długiej i złożonej historii.. Jego przestrzeń kształtowała się przez stulecia i podlegała rozmaitym procesom. W samym XX i pierwszych 2 dekadach XXI wieku Kraków przeszedł kilka radykalnych zmian reguł “gry w miasto”.