Blog

Kiedy miasto staje się przyjazne

04 lipca 2023
Wtedy, kiedy spotykamy w nim ludzi gotowych nam pomóc. To oczywiste. Ale także wtedy, gdy w jego funkcjonowaniu odkrywamy czyjeś myślenie o użytkownikach.

Dobrze zorganizowany urząd, po którym nie musimy błąkać się kwadrans zanim trafimy do właściwego pokoju – to świetna wizytówka miasta. Jeszcze lepszą jest wygodna i dobrze zorganizowana komunikacja miejska.

Dobrze zorganizowany – przynajmniej w centrum i najważniejszych osiedlach – transport publiczny jest już faktem. Są miejsca, w których częstotliwość połączeń i poziom zatłoczenia w szczycie – ciągle budzi rozczarowanie. Jeżeli chcemy, żeby mieszkańcy Bielan czy Swoszowic jeździli po mieście zbiorkomem nie możemy poprzestawać na zaoferowaniu im dobrych połączeń, dopiero po tym jak dotrą do centrum.

Ale krakowska komunikacja ma jeszcze jedną poważną wadę jaką jest wysoka cena biletów. Długo była wyższa niż w znacznie większej Warszawie, gdzie 20 minutowy bilet kupowaliśmy za 3,40, a za złotówkę więcej mogliśmy jeździć przez 75 minut. Oczywiście nie dotyczyło to posiadaczy Karty Krakowskiej, ale w stolicy za miesięczny „Bilet Warszawiaka” płaciliśmy 98 złotych – czyli o 42 złote mniej niż w Krakowie. Jesienią 2022 Warszawa ponosi ceny biletów. Ale czy to dobra droga? Czy aby poważnie myśleć o odkorkowaniu miasta właściwa droga powinna mieć wektor dokładnie przeciwny? Obniżajmy ceny zbiorkomu – w dłuższej perspektywie miastu będzie się to opłacać. I rozmawiajmy o bezpłatnej komunikacji.

Bo przecież komunikacja publiczna jest wtedy naprawdę dobra, gdy jest powszechna. Gdy przestaje się opłacać korzystanie z samochodu. Lepszy Kraków to miasto, w którym najszybszym środkiem komunikacji jest tramwaj i autobus. Ale to także miasto, w którym jest on zwyczajnie opłacalny. Tak dla mieszkańców, jak i tych, którzy do miasta przyjadą autem i muszą mieć powód by zostawić je na P&R. By zamienić wygodę na szybkość i opłacalność.

Przejdź do serwisu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Newsletter

Bądź na bieżąco i dopisz się do naszej listy mailingowej.

Chcesz się z nami skontaktować? Wypełnij formularz, zadzwoń lub po prostu przyjdź. Zapraszamy.

Masz pomysł na lepszy Kraków?

Napisz do nas. Pomożemy!