Blog
Dostępność, poprawa jakości i spokojny sen mieszkańców Krakowa – to kluczowe priorytety w tej dziedzinie.
Polityka miejska w zakresie zdrowia musi poprawnie definiować potrzeby zdrowotne mieszkańców Krakowa, tworzyć wysokiej jakości, dobrze zaadresowane programy zdrowotne, skutecznie je realizować – także poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi – oraz rzetelnie oceniać ich efekty.
Konieczna jest poprawa dostępności wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki kardiologicznej i onkologicznej. Priorytetowe znaczenie należy nadać opiece zdrowotnej nad osobami starszymi i przewlekle chorymi (świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, opieka paliatywna i hospicyjna). W taki też sposób należy postrzegać konieczność zapewnienia mieszkańcom Krakowa odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego, poprzez wsparcie w ramach profilaktyki zdrowia psychicznego. Ważna jest także poprawa warunków dostępności do świadczeń realizowanych w ramach medycyny szkolnej, w tym profilaktyka zdrowotna i usprawnienie pracy gabinetów stomatologicznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Władze Krakowa powinny dążyć do podniesienia jakości życia i poziomu zdrowia mieszkańców. Naszą wspólną inspiracją powinno być, aby w kolejnych edycjach Indeksu Zdrowych Miast, w kategorii zdrowie, Kraków znalazł się na podium. W minionej edycji (2022) Kraków znalazł się na odległym 11 miejscu wśród polskich miast.