Blog

Globalny problem lokalne rozwiazanie

08 lutego 2023
W 2022 roku cały świat został zmuszony do rewizji polityki energetycznej. Problemy z dostawami i rosnące ceny nośników energii, uświadomiły nam ostatecznie krótkowzroczność w polityce bezpieczeństwa energetycznego Europy i niestabilność umów i sojuszy. Przed Krakowem, ale i całą Polską, powiło się szereg wyzwań w tej dziedzinie. Energetyka dla mieszkańców naszej metropolii to przede wszystkim wyzwania ekonomiczne i ekologiczne oraz konieczne zmiany, które wpłyną na losy przyszłych pokoleń.

Gwałtowny wzrost cen energii, jaki nastąpił po napaści Rosji na Ukrainę niesie przed sobą szereg wyzwań przed mieszkańcami i władzami Krakowa. Pierwsze z nich dotyczy likwidacji niskiej emisji w gminach ościennych poprzez odejście od spalania paliw stałych, często bardzo niskiej jakości. Wymaga to podjęcia szeregu działań osłonowych dla najbiedniejszych rodzin. Jednak bez rozwiązania tego problemu, mającego wysoce negatywny wpływ na zdrowie, Kraków ciągle będzie jednym z najbardziej zanieczyszczonych, dużych miast Europy.

Konieczne jest także przygotowanie w Krakowie kompleksowego programu wsparcia ocieplania od wewnątrz zabytkowych kamienic, które nie mogą być zaizolowane z zewnątrz ze względów konserwatorskich. Już obecnie wielu Krakowian nie stać na ogrzewanie zimą swoich mieszkań, a wraz ze spowolnieniem gospodarczym i rosnącymi cenami energii w 2023 roku problem ubóstwa energetycznego w Krakowie będzie narastał.

Istnieje potrzeba promowania zachowań służących zmniejszaniu zużycia energii, zarówno na poziomie gospodarstw domowych jak i instytucji publicznych. Równolegle podejmowane powinny być działania zmierzające do transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii. Należy w tym celu wykorzystać istniejący w regionie bogaty potencjał naukowo-badawczy, jak i wspierać działania sprzyjające rozwojowi energetyki odnawialnej na poziomie wspólnot mieszkaniowych i budownictwa jednorodzinnego

Przejdź do serwisu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Newsletter

Bądź na bieżąco i dopisz się do naszej listy mailingowej.

Chcesz się z nami skontaktować? Wypełnij formularz, zadzwoń lub po prostu przyjdź. Zapraszamy.

Masz pomysł na lepszy Kraków?

Napisz do nas. Pomożemy!