Blog

Kraków potrzebuje nowoczesnych rozwiązań energetycznych. To realne oszczędności, ale też większe bezpieczeństwo na drogach.

01 lutego 2023
Z roku na rok zwiększa się liczba energooszczędnych lamp ulicznych. W najbliższych latach wymienionych zostanie blisko 20 tys. opraw sodowych. Zmiana ta przyniesie rocznie 4 mln zł oszczędności dla budżetu miasta – podały służby prasowe prezydenta Krakowa.

Bardzo dobrze, bo wymiana takiego oświetlenia zmniejsza zużycie energii o 50-60%. W Warszawie taka wymiana dała oszczędności na poziomie 35 milionów zł rocznie a cała inwestycja kosztowała 40 milionów. „Super Express” pisał, że będzie jaśniej i bezpieczniej [www.se.pl].

Zachęcamy do takich szybkich działań w Krakowie. Modernizację warto traktować jak pewną inwestycję, warto więc wziąć na nią kredyt. Możemy być tu lepsi od Warszawy, stosując inteligentne rozwiązania. To może wygenerować kolejne oszczędności, a dodatkowo poprawić bezpieczeństwo, zarówno pieszych, jak podróżujących samochodami. Takie rozwiązania wprowadzono m.in. w Szczecinie [www.computerworld.pl].

O inteligentnych rozwiązaniach oświetlenia miast mówi ekspert, prof. Łukasz Mamica (kierownik Katedry Gospodarki Publicznej w Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, koordynator obszaru badawczego Industrial Policy and Development w międzynarodowym stowarzyszeniu ekonomistów European Association for Evolutionary Political Economy):

 Miasto powinno mieć dopasowany do swoich uwarunkowań systemem sterowania świetlnego pozwalający na dostosowanie poziomu emitowanego światła, między innymi do warunków drogowych i pory dnia, np.: mocniejsze światło podczas mgły czy deszczu obniży ryzyko wypadków i zwiększy bezpieczeństwo w trakcie imprez masowych.
Należy określić przedziały czasowe, w których poszczególne części miasta będą oświetlane. Warto wytypować obiekty i obszary, które są częściej odwiedzane przez ludzi.
Niektóre obszary, które są rzadziej odwiedzane w określonych godzinach, mogą być objęte oświetleniem zautomatyzowanym, aktywującym się tylko wtedy, gdy pojawia się ruch.
Zastosowanie tzw. inteligentnego systemu oświetlenia pozwala na otrzymywanie informacji, które źródło światła uległo uszkodzeniu i należy je wymienić.
Dopasowany do lokalnych warunków system oświetlenia pozwala ograniczyć negatywną strefę blasku, czyli nadmierną jasność powodującą dyskomfort wizualny (pochodzącą m.in. ze źle ustawionych latarni lub reklam)
Dobrze zaprojektowany system oświetlenia w mieście pozwala na właściwe wyeksponowanie jego największych walorów, na przykład zabytków, bez spotęgowania efektu zanieczyszczenia światłem.
Zachęcamy do odważnych i kompleksowych działań w zakresie inteligentnego systemu oświetlenia miastem.

Przejdź do serwisu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Newsletter

Bądź na bieżąco i dopisz się do naszej listy mailingowej.

Chcesz się z nami skontaktować? Wypełnij formularz, zadzwoń lub po prostu przyjdź. Zapraszamy.

Masz pomysł na lepszy Kraków?

Napisz do nas. Pomożemy!