Aktualności
Szanowni Państwo,
Jesteśmy w Polsce i w Krakowie w bardzo ważnym momencie. Ostatnie lata w kraju były czasem bardzo ostrych sporów, które marginalizowały różne grupy społeczne. Ostatnie lata w Krakowie były kontynuacją rządów prezydenta Jacka Majchrowskiego, który właśnie ogłosił, że nie będzie już kandydował w kolejnych wyborach samorządowych.
Jest więc czas na zmianę - w Polsce, i w Krakowie. Podstawą tej zmiany powinno być odzyskanie i budowanie wspólnoty.
Kiedy kilka lat temu decydowałem się na udział w wyborach rektora Uniwersytetu Ekonomicznego wiedziałem, że trzeba ją wzmocnić. Ale wiedziałem też, że odpowiedzialność uczelni nie kończy się na murach jej kampusu. Powołaliśmy stowarzyszenie Lepszy Kraków, które łączy w sobie bardzo różne środowiska i kompetencje bardzo aktywnych ludzi.
W stowarzyszenie ekspercko zaangażowało się kilkadziesiąt osób. Zorganizowaliśmy wiele spotkań „stolików” tematycznych, wiele debat, wypracowaliśmy rozwiązania w różnych sferach funkcjonowania miasta. Na wrześniową ARENĘ IDEI z profesorami Jerzym Buzkiem i Jerzym Hausnerem przyszło 300 Krakowian!
I chcemy tę pracę kontynuować. Sam chciałbym, żeby ideą pracy stowarzyszenia i związanych z nią środowisk było budowanie wspólnoty. Wspólnota i wolność przenoszą się na różne obszary życia, również te bardzo praktyczne i konkretne, którymi stowarzyszenie profesjonalnie zajmowało się w ostatnich miesiącach i latach. To sposób prowadzenia polityk publicznych, inkluzywność, dialog międzypokoleniowy,
przeciwdziałanie wykluczeniom.
Dlatego budujmy wspólnotę. W różnych płaszczyznach, szukając rozwiązań na współrządzenie.
Współrządząc decyduj o tym, jak ma rozwijać się Twoja dzielnica.
Współrządząc wybieraj, jak wygodniej Ci dojechać: metrem, autem, rowerem czy tramwajem.
Współrządząc wpływaj na równowagę między wielkim i małym biznesem w Krakowie.
Współrządząc angażuj się w krakowskie społeczeństwo obywatelskie.
Wspólnota to zadanie dla Lepszego Krakowa w najbliższych miesiącach. To zadanie dla Krakowian.
prof. Stanisław Mazur