Co z tą kulturą? - debata prezydencka

O kulturze w Krakowie rozmawialiśmy w czasie pierwszej prezydenckiej debaty kandydatów na urząd prezydenta miasta Krakowa.

W jej trakcie prof. Stanisław Mazur zwrócił uwagę, że nie zbudujmy nowej opowieści o kulturze naszego miasta bez 𝐋𝐮𝐝𝐳𝐢 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲 – to oni są najważniejsi. Obiektów mamy dość, nie ma pilnej potrzeby budowania kolejnych. Trzeba najpierw zagospodarować te, które stoją puste (np. budynki na Wesołej, dworzec kolejowy). Kultura potrzebuje odpowiedniego finansowania, a artyści nie mogą być żebrakami proszącymi o jałmużnę.

Podczas debaty udało się opowiedzieć o kilku pomysłach naszego stowarzyszenia na kulturę:

  • Aby godnie finansować kulturę twórzmy innowacyjne, pozabudżetowe schematy jej wspierania, w tym Fundusz Wspierania Kultury. 
  • Potrzebujemy większej przejrzystości konkursów na stanowiska kierownicze oraz większego wpływu środowisk artystycznych na ich przebieg. 
  • Wzmocnieniu pozycji artystów służyć będzie także powołanie Rady Artystów Krakowa przy prezydencie Krakowa.
  • Artyści będą mogli w pełni skupić się na swojej twórczości dzięki wyodrębnionej komórce w Urzędzie Miasta odpowiedzialnej za wsparcie organizacyjno-prawne artystów. Formalności zostawimy ekspertom, a artyści będą mogli się skupić na tym co robią najlepiej. 

To niektóre nasze propozycje dla kultury. Cały pakiet rozwiązań w tym zakresie zaprezentujemy na nadchodzącej konferencji prasowej.

W debacie uczestniczyli: Łukasz Gibała, Andrzej Kulig, Aleksander Miszalski - Poseł na Sejm RP i prof. Stanisław Mazur. Pomysłodawcami i organizatorami debaty byli Skład Solny, HEVRE oraz Radio Kraków. Bardzo się cieszymy, że do niej doszło. Bardzo licznie zgromadzona publiczność w Hevre pokazała wagę jaką Krakowianie przypisują kulturze.

 

Przejdź do serwisu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Newsletter

Bądź na bieżąco i dopisz się do naszej listy mailingowej.

Chcesz się z nami skontaktować? Wypełnij formularz, zadzwoń lub po prostu przyjdź. Zapraszamy.

Masz pomysł na lepszy Kraków?

Napisz do nas. Pomożemy!