Aktualności
Spotkanie odbyło się po ich wizycie w zakładach Accelor Mittal i było okazją do przedstawienia projektu "Nowa Huta Nowy Kraków", który zakłada pozyskanie 300 ha terenu przemysłowego na cele społeczne, gospodarcze i kulturalne.
Miszalski i Mazur szczegółowo opisali plany dotyczące przeobrażenia kombinatu i Nowej Huty, wskazując na potrzebę reintegracji tego obszaru z resztą miasta poprzez rozwój infrastruktury komunikacyjnej i technicznej. Przed briefingiem odbyli spotkanie z przedstawicielami firmy Accelor Mittal i zwiedzali przestrzenie huty. Wśród zapowiedzi znalazły się projekty takie jak budowa nowego Centrum Administracyjnego, inteligentne laboratorium miasta, oraz centra designu i muzealne, które mają wspierać lokalną działalność kulturalną i naukową. To inwestycja w jakość życia mieszkańców, infrastrukturę i lokalną gospodarkę. Współpraca z uczelniami i wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych pozwolą nam stworzyć przestrzeń, która będzie wzorem zrównoważonego rozwoju - mówił lider Lepszego Krakowa, prof. Stanisław Mazur.
Zaznaczono, że centralnym elementem strategii jest negocjacja z ArcelorMittal o przekazanie 300 ha terenów, które mogłyby być wykorzystane na rzecz miasta. W planach jest również ożywienie współpracy z krakowskimi uczelniami oraz przywrócenie projektu urbanistycznego przygotowanego przez SARP. Przed nami historyczna szansa na odzyskanie kluczowych terenów przemysłowych i przekształcenie ich w przestrzenie, które odpowiadają potrzebom mieszkańców Nowej Huty. Bardzo dobre rozmowy z ArcelorMittal są kluczowe, aby znaleźć odpowiednią formułę prawną, która umożliwi nam realizację tych ambitnych planów - mówił Aleksander Miszalski
W kontekście komunikacyjnym, kandydat na prezydenta i rektor UEK obiecali znaczne inwestycje w szybką kolej aglomeracyjną i metro, które miałyby połączyć Nową Hutę z centrum Krakowa w ciągu zaledwie 10 minut.
Podkreślono też plany dotyczące modernizacji dróg, alei oraz miejsc publicznych jak parki i ławki, co ma przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców.
Chcemy rozwijać Nową Hutę na polu kulturalnym i społeczno-integracyjnym, potrzebujemy finansowania dla lokalnych inicjatyw artystycznych oraz rozwoju infrastruktury sportowej, w tym nowych ścieżek rowerowych, boisk, a także budowy pełnowymiarowego lodowiska w Nowej Hucie. - mówił obecny na briefingu Adam Grzanka, nowohucki artysta i aktywista społeczny.
Budowa nowych centrów aktywności społecznej i sportowej to fundament dla zacieśniania więzi między mieszkańcami. Chcemy, aby Nowa Huta była nie tylko miejscem zamieszkania, ale także przestrzenią dla rozwoju, aktywności i kultury - mówiła przedstawicielka Stowarzyszenia Lepszy Kraków, Katarzyna Chuchmacz.
Jak dodawała, jednym z ważnych postulatów dla Krakowa jest utworzenie Dziennych Domów Opieki nad Seniorami oraz lepsza polityka międzypokoleniowa, oparta na wyższych dotacjach dla Centrum Aktywności Seniorów.
Mazur i Miszalski zapewniali, że wprowadzenie tych zmian będzie możliwe przez skuteczną współpracę lokalnych władz z mieszkańcami, co ma na celu stworzenie Nowej Huty jako prężnie rozwijającej się dzielnicy Krakowa, przyjaznej zarówno dla jej obecnych, jak i przyszłych mieszkańców.
Spotkanie zakończyło się obietnicą dalszych, szczegółowych konsultacji z mieszkańcami, co ma zapewnić, że wszystkie działania będą realizowane z uwzględnieniem ich opinii i potrzeb. Miszalski i Mazur podkreślili, że sukces projektu zależy od autentycznego dialogu i współpracy z całym społeczeństwem krakowskim.