Aktualności

“Pierwsza tura to sukces koalicji dla dobra Krakowa”. Miszalski i Mazur deklarują powstanie Rynku Krowoderskiego.

08 kwietnia 2024
Jednym z czynników sukcesu z pierwszej tury był sojusz z Lepszym Krakowem i wsparcie profesora Stanisława Mazura - mówił podczas spotkania z prasą główny faworyt w wyborach prezydenckich, Aleksander Miszalski.

Wraz z rektorem UEK, kandydat KO zaprezentował dziś kolejne założenia wspólnego programu partii rządzącej i Stowarzyszenia Lepszy Kraków - realizację Paktu dla Przestrzeni i Konstytucji dla dzielnic.

Krakowianie w ostatnich dniach zobaczyli wśród swoich liderów poczucie odpowiedzialności za miasto. Zobaczyli, że tak profesor Mazur, jak i ja, jesteśmy skłonni iść na wspólne ustępstwa, by zatrzymać niebezpieczeństwo władzy człowieka, który ma tak niejasne powiązania i motywacje do rządzenia. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, których profesor Mazur przekonał do tego, że razem możemy zrobić dla Krakowa tak wiele. Sojusz z Lepszym Krakowem to jedna z przyczyn tak wysokiego poparcia dla mojej kandydatury. Razem będziemy budowali Nowy, lepszy Kraków - mówił Aleksander Miszalski podczas kolejnego wspólnego, ale pierwszego po pierwszej turze wyborów, briefingu prasowego. 


Ogromnie gratuluje Panu Aleksandrowi bardzo dobrego wyniku w pierwszej turze. Jesteśmy tu dziś na Krowodrzy, by pokazać po raz kolejny to , że dla naszego środowiska liczy się tylko realny wpływ na to, jak będzie zmieniał się Kraków. Wypracowaliśmy w gronie ekspertów szereg propozycji, które wkrótce mają wpłynąć na zmiany w mieście. Jednym z pierwszych będzie otwarcie miasta dla mieszkańców. 


Elementami naszego programu sa m.in.  “Konstytucja dla dzielnic”, Pakt dla Przestrzeni” projekt centrów lokalnych, w każdej z dzielnic naszego miasta. Krowodrza też czeka na takie centrum, bo plac, na którym teraz stoimy, choć pięknie scalony z otoczeniem parkowym, pełni przede wszystkim funkcję węzła komunikacyjnego. I tak zapewne pozostanie. Tymczasem najwyższy czas, by przestrzenie takie jak te w okolicach Biprostalu wreszcie stały się miejscami publicznymi, miejscami spotkań mieszkańców. Mówiliśmy o tym wielokrotnie w kampanii, a dziś deklarujemy realne działania po zwycięskich wyborach - pora by między kwartałem ulic Królewskiej, Nowowiejskiej i Kijowskiej powstał wreszcie wyczekiwany od pokoleń Rynek Krowoderski - mówił profesor Stanisław Mazur, rektor UEK i lider Lepszego Krakowa. 

Postulat stworzenia zielonego placu dla mieszkańców Krowodrzy odżył za sprawą działań Stowarzyszenia Lepszy Kraków. Chcemy, by w cieniu pięknych wierzb pojawiło się życie, ławki, zieleń, lokalne inicjatywy, kultura. Ale nie chcemy, by rynek zabrał komukolwiek potrzebne miejsce postojowe, bo przecież w jego podziemnej części mógłby znaleźć się taki parking dla okolicznych mieszkańców - tłumaczył Mazur. Jednym z elementów ważnych dla tej przestrzeni będzie też ratunek dla instytucji legendarnego baru mlecznego “Żaczek”, ktory z inicjatywy Mateusza Okońskiego z LK, czeka na możliwość wpisu na listę zabytków. Takie miejsca muszą działać - są elementem naszej tożsamości i spełniają ogromne funkcje społeczne - dodawał.


W każdym miejscu gdzie istnieje taka przestrzeń, powinny pojawiać się zielone, otwarte, dostępne miejsca relaksu, rekreacji i integracji. Rynek Krowoderski to obietnica wielu polityków, ale to we współpracy z wybitnymi ekspertami planowania przestrzennego ze środowiska Lepszego Krakowa, uda się je stworzyć w najbliższej kadencji. Sytuację ułatwi większość, jaką uzyskaliśmy w wyborach do Rady Miasta, a także przychylność finansowa ze środków ministerialnych. Rynek Krowoderski wreszcie powstanie. Krakowianie pokazali wczoraj, że mają dość pustych, populistycznych haseł. My z profesorem dajemy gwarancję działań - zadeklarował Miszalski, zapowiadając prezentację kolejnych wspólnych propozycji programowych.

Przejdź do serwisu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Newsletter

Bądź na bieżąco i dopisz się do naszej listy mailingowej.

Chcesz się z nami skontaktować? Wypełnij formularz, zadzwoń lub po prostu przyjdź. Zapraszamy.

Masz pomysł na lepszy Kraków?

Napisz do nas. Pomożemy!