Aktualności
Pod koniec września mieliśmy przyjemność uczestniczyć w inspirującym spotkaniu, które odbyło się w hubraum, inkubatorze technologii grupy Deutsche Telekom i było poświęcone tematyce budowy inteligentnego miasta w oparciu o rozwiązania Big Data, IoT i digitalizację. Spotkanie składało się z trzech części – poniżej przedstawiamy skrót omawianych tematów:
Zaczęliśmy od prezentacji hubraum skoncentrowanej na sieci 5G. Warto podkreślić, że sieć 5G niesie ze sobą ogromne możliwości, takie jak błyskawiczne przesyłanie danych oraz znaczący wzrost poziomu bezpieczeństwa. Technologia ta znajduje zastosowanie w tak krytycznych sektorach, jak służba zdrowia czy wojsko.
Druga część, prowadzona przez ekspertów T-Mobile, dotyczyła koncepcji inteligentnych miast i usprawnień w życiu miejskim, jakie może zaoferować nowoczesna technologia. Prezentacja możliwości analiz w oparciu o Big Data ukazała nam, jak dane gromadzone przez operatorów komórkowych mogą zostać zamienione w narzędzie kształtujące koncepcję Smart City. Podczas dyskusji poruszono takie tematy jak: analiza ruchu turystycznego, planowanie wydarzeń masowych oraz efektywne zarządzanie w sytuacjach kryzysowych. Szczególnie interesujące było uwypuklenie możliwości, jakie daje łączenie danych służących do zarządzania miastem z analizami ruchu (woda, prąd).
Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja aplikacji OneCityAPP, stworzonej przez Deustche Telekom z myślą o mieszkańcach miast. Chociaż projekt ten wciąż jest w fazie rozwoju, jest nieodłączną częścią koncepcji Smart City i już teraz oferuje mieszkańcom liczne korzyści, takie jak możliwość zgłaszania incydentów, komunikacji z urzędnikami, rezerwacji miejsc parkingowych, czy wsparcie w mobilności miejskiej i płatnościach w jednym miejscu. OneCityAPP ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju, sprawiając, że miasta mogą stać się jeszcze bardziej ekologiczne, ekonomiczne oraz przyjazne mieszkańcom.
T-Mobile przedstawił również rozwiązania z zakresu Internet of Things. Technologia ta znajduje zastosowanie nie tylko przy szybkim i zdalnym pozyskaniu danych z punktów pomiarowych mediów (ciepłowniczych, wodociągowych, gazowych i energetycznych). Umożliwia również realizację takich projektów jak: monitoring zajętości miejsc parkingowych, inteligentna gospodarka odpadami czy inteligentne oświetlenie.
Warto podkreślić, że 10 października w krakowskim kampusie hubraum odbyło się otwarcie 5G testing Lab – hubraum, Deutsche Telekom i T-Mobile Polska udostępniają infrastrukturę testową. Firmy, zaczynając od startupów, po większe przedsiębiorstwa, pierwszy raz w tej części Europy mają szansę na testowanie sieciowych API. Krakowski Zespół hubraum zaprasza na otwarte testy oferując wsparcie techniczne oraz potencjalnie biznesowe.