Aktualności

Stanisław Mazur prezentuje kandydatów do Rady Miasta KRAKOWIAN.

02 marca 2024
“Pora na radnych, którzy realnie reprezentują mieszkańców”. Stanisław Mazur zaprezentował kandydatów ze swojego komitetu. Wśród nazwisk dominują kobiety, na liście nie brak osób młodych i znanych nazwisk . O Radę Miasta, poza rektorem UEK, powalczą m.in. Olga Lany, Adam Grzanka, prof. Dominika Dudek czy Magdalena Sroka.

Stanisław Mazur zaprezentował kandydatów ze swojego komitetu. Wśród nazwisk dominują kobiety, na liście nie brak osób młodych i znanych nazwisk . O Radę Miasta, poza rektorem UEK, powalczą m.in. Olga Lany, Adam Grzanka, prof. Dominika Dudek czy Magdalena Sroka.
 
Z dumą mogę Państwu zaprezentować kandydatów, którzy łączą energię młodych, aktywnych krakowian, z ogromnym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą. To też jedyna lista zdominowana przez kobiety. I to jest jasny sygnał, który chcemy wysłać - Rada Miasta powinna wreszcie reprezentować nie krakowski magistrat, ale krakowian. To będzie Rada Miasta Krakowian - mówił Stanisław Mazur rozpoczynając prezentację kandydatów.
 
Nasza lista nie tylko jest bezpartyjna i apolityczna, stara się odpowiadać strukturze demograficznej miasta, ale przede wszystkim jest gwarantem realizacji wartości, które niesie program naszego komitetu, mojej kandydatury i Lepszego Krakowa. To lista pełna osób, które na co dzień aktywnie dbają o to jak rozwija się miasto i jego dzielnice, które są gwarantem tego, że wartości, które wyznajemy nie są hasłem, tylko celem - mówił Mazur zapowiadając kolejnych kandydatów swojego komitetu.
 
Jakiś czas temu Marek Grochowicz, członek Lepszego Krakowa, zwrócił uwagę na to, że Rada Miasta zdominowana jest przez osoby starsze, niemal wyłącznie mężczyzn, radnych wielu kadencji, którzy nie dostrzegają ewolucji miasta. My dziś ją nie tylko dostrzegamy, ale też odpowiadamy na te postępujące zmiany - postępową zmianą, która ma przybliżyć radę miasta jego mieszkańcom. Nie chodzi o to, by rezygnować z doświadczenia, ale by łączyć je ze świeżością spojrzenia młodszych pokoleń - dodawał.
 
Podczas przemówień, kandydaci zwracali uwagę na najważniejsze aspekty programu komitetu, w tym transport publiczny, oparty na rozwoju komunikacji zbiorowej, budowie metra, tras rowerowych, naprawie finansów publicznych, rozwoju dzielnic w kierunku mini-miast 15-minutowych, zwiększenia partycypacji, rozwoju kultury i otwarcia na międzypokoleniowe zarządzanie miastem.
 
Członkowie listy Mazura deklarowali także zaangażowanie w projekty ekologiczne i ewolucję w kierunku myślenia o mieście w horyzoncie metropolii otwartej na nowe technologie.
 
Wybrane wypowiedzi:
 
Izabela Chyłek (aktywistka, radna dzielnicy I, animatorka kultury
(Okręg I - Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony):
Na co dzień zajmuję się animacją, kulturą, sztuką, działam społecznie. Bardzo cieszę się że tu jestem, bo to środowisko ludzi, którzy się lubi. Dla Krakowa chcę pracować w sposób mądry i zaangażowany - z miłością i czułością

Adam Grzanka (nowohucki artysta i satyryk Okręg VII - Bieńczyce, Nowa Huta):
Jak się łatwo domyślić, będę próbował przeciągać coraz mocniej pozytywną miejską energię w kierunku Nowej Huty - inwestycji, sportu, ale także tego, co w tej kampanii będę nazywał dążeniami do zapewnienia Krakowowi statusu mekki cyberkultury. Ekipa jest naprawdę doborowa

Marysia Grochulska (studentka gospodarki przestrzennej na UEK, dietetyk, członkini SLK Okręg V. Bieżanów-Prokocim, Podgórze):
Zdecydowałam się kandydować, bo w Radzie Miasta Krakowa brakuje głosu młodych ludzi. Stanowimy wielką grupę, nasze problemy są równie ważne jak innych. Chciałabym, żeby moje koleżanki i koledzy mieli poczucie, że ktoś ich reprezentuje, że mają się do kogo zgłosić 


Olga Lany (aktywistka miejska, animatorka kultury Okręg III - Dębniki - Bronowice – Zwierzyniec):
Idea miasta 15-minutowego jest mi niezwykle dobrze znana, bo mam przyjemność mieszkać i żyć w Dębnikach. To jednak nie tylko funkcje, usługi dostępne blisko, „spacerowo”, ale to także wspólnota, którą udało się u nas stworzyć. Chciałabym to implementować w całym Krakowie i oddać sprawczości inicjatywom społecznym, zdecentralizować i stawiać na siłę dzielnic.


Marek Grochowicz (geograf z UJ, pracownik Instytutu Rozwoju Miast i Regionów,  Okręg VI - Czyżyny, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie)
Udało nam się stworzyć komitet bezpartyjny, oparty na kulturze, NGO-sach, osobach związanych ze społeczeństwem, kulturą. To jest ogromny sukces, że udało nam się stworzyć środowisko, które będzie walczyć o Lepszy Kraków i jako rada, reprezentować go znacznie lepiej niż do tej pory. Idziemy po to!
 
 
 
 
 
 
 
 
Rafał Sułkowski (ekspert ds. finansowania dużych inwestycji samorządowych, od 15 lat kieruje funduszem wspierającym organizacje pozarządowe i lokalną przedsiębiorczość - Okręg III. Dębniki - Bronowice – Zwierzyniec):
Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Krakowa, którzy mają świadomość tego, jak wielki potencjał rozwojowy ma to miasto, jakie ma zasoby i energię. Do rozwoju zasobu innowacyjnego, do rozwoju innowacyjnych usług. Wszyscy jak tu stoimy chcemy się troszczyć o to, by tego nie zaprzepaścić. By nie stać się tylko centrum taniej turystyki, zamiast rozwijania sztucznej inteligencji i przemysłu 4.0., nie uzależnili się od centrum usług wspólnych i gdzie wykorzystywany jest potencjał krakowskich uczelni i ich absolwentów.
 
Magdalena Sroka (była wiceprezydent Krakowa ds. kultury, była prezes Krakowskiego Biura Festiwalowego - Okręg V - Bieżanów-Prokocim, Podgórze):
To jest niezwykły komitet. Jestem wdzięczna profesorowi Mazurowi, że zebrał ludzi, którzy od wielu lat angażują się w sprawy Krakowa na poziomie społecznym, aktywistycznym, czasami instytucjonalnym. Realizowaliśmy już wiele wspólnych projektów. Profesorowi udało się zebrać ludzi, którym się chce, którzy wiedzą, że wybory są o wartościach i o tym, żeby budować wspólnotę. I o tym, że zmiany nie są możliwe bez wzięcia odpowiedzialności.
 
Renata Kozłowska-Kustra (emerytka-przedsiębiorczyni, psycholog i właściciel firmy badającej opinię publiczną (VI - Czyżyny, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie)
Wyróżniam się jako emeryt na tle młodych ludzi, ale sądzę, że moje doświadczenie może załatwić wiele spraw, potrzebnych starzejącemu się społeczeństwu Krakowa. Należy skupić się na usuwaniu barier architektonicznych, na rozwijaniu centrum aktywności senioralnych, na dopuszczaniu emerytów coraz szerzej do krakowskiej kultury. O to będę zabiegać jako mieszkanka i radna Krakowa 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zestawienie “jedynek” na listach KWW Stanisława Mazura:
 
I. Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony - Prof. Dominika Dudek, lekarka psychiatrii, kierowniczka Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (Okręg I - Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony)
II. Krowodrza - Prądnik Biały  - Małgorzata Tomczak, krytyczka i badaczka przestrzeni miejskich, architektury, sztuki i designu, redaktorka naczelna Architektura & Biznes (Okręg II -  Krowodrza, Prądnik Biały)
III. Dębniki, Bronowice, Zwierzyniec - Olga Lany, aktywistka miejska, animatorka kultury Okręg II - Dębniki - Bronowice – Zwierzyniec)
IV. Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie - Prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, specjalista z zakresu zarządzania publicznego i polityk publicznych (Okręg IV - Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie)
V. Bieżanów-Prokocim, Podgórze - Magdalena Sroka - była wiceprezydent Krakowa ds. kultury, była prezes Krakowskiego Biura Festiwalowego
VI. Czyżyny, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie -  Marek Grochowicz - miejski aktywista, geograf z UJ, pracownik Instytutu Rozwoju Miast i Regionów
VII. Bieńczyce, Nowa Huta - Adam Grzanka, satryk z Nowej Huty
 
Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się aktywnie zawalczyć o to, by Kraków na poziomie swojej rady wreszcie reprezentował mieszkańców. Nie mam wątpliwości, że w każdej z dzielnic i każdym okręgu wystawiamy grupę ludzi, dla których mandat radnego to nie prestiżowy tytuł, tylko mandat do tego, by całą mocą dbać o mieszkańców i ich interesy. O Kraków dziś i Kraków jutra. Już dziś zachęcam wszystkich mieszkańców do oddawania głosów na naszą listę - zakończył briefing Stanisław Mazur.
 
Mimo znacznie przekroczonej liczbie koniecznych do rejestracji podpisów mieszkańców, komitet ma w planach odwiedzenie z kandydatami wszystkich okręgów wyborczych.

Przejdź do serwisu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Newsletter

Bądź na bieżąco i dopisz się do naszej listy mailingowej.

Chcesz się z nami skontaktować? Wypełnij formularz, zadzwoń lub po prostu przyjdź. Zapraszamy.

Masz pomysł na lepszy Kraków?

Napisz do nas. Pomożemy!